IEA čeká rychlejší stabilizaci ropného trhu, pokud se členové OPEC dohodnou

Dodávky ropy na světové trhy by mohly klesnout na úroveň poptávky mnohem rychleji, pokud se ropný kartel OPEC a Rusko dohodnou na dostatečně prudkém snížení těžby. Dokud však nebudou známé všechny detaily, není možné odhadnout, jak rychle se tak stane. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ve své pravidelné měsíční zprávě, ve které současně snížila odhad růstu poptávky po ropě na letošní rok, výhled na příští rok nechala beze změny.

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu se minulý měsíc dohodli, že sníží těžbu na zhruba 32,5 milionu až 33 milionů barelů denně. Rusko naznačilo, že je připraveno připojit se k plánu na zmírnění dodávek a snížení obrovského přebytku nechtěné ropy na trzích.

IEA dnes snížila odhad růstu poptávky po ropě na letošní rok o 40.000 barelů na 1,2 milionu barelů denně. Výhled na příští rok však opět ponechala beze změny na 1,2 milionu barelů denně.

„I přes náznaky, že vysoké zásoby začínají klesat, náš výhled dodávek a poptávky naznačuje, že trh, pokud bude ponechán vlastnímu osudu, může zůstat v převisu nabídky po celou první polovinu příštího roku,“ uvedla IEA. „Pokud OPEC dodrží svůj nový cíl, rovnováha trhu by mohla přijít rychleji.“ IEA však dodala, že v této fázi je obtížné posoudit, jaký vliv bude mít snížení těžby kartelem na rovnováhu.

Těžba zemí, které nejsou členy kartelu, by měla letos klesnout o 900.000 barelů denně na 56,6 milionu barelů denně. Příští rok však má stoupnout o 400.000 barelů denně, napsala agentura Reuters.

Newsletter