IEA: Poptávka po ropě letos vzroste nejrychleji za pět let

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) zvýšila odhad letošního růstu celosvětové poptávky po ropě o 110.000 barelů na pětileté maximum 1,71 milionu barelů denně. V příštím roce pak růst poptávky zpomalí na 1,36 milionu barelů denně, oznámila agentura ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou.

IEA rovněž upozornila, že trh začíná být po dramatickém kolapsu cen za poslední rok napjatý. Pokles cen způsobil, že se těžba v mnoha částech světa snížila, avšak nízké ceny současně zvýšily poptávku po pohonných hmotách.

Ropný kartel OPEC v čele se Saúdskou Arábií se rozhodl chránit si podíl na trhu za jakoukoliv cenu. A tato politika se zřejmě začíná vyplácet. Pokles cen ropy způsobil, že byla ukončena nákladná a neefektivní těžba v mnoha částech světa, od Texasu přes Rusko až po Severní moře.

Propad cen ropy tak příští rok zřejmě sníží těžbu v zemích mimo ropný kartel o téměř 500.000 barelů denně, což je o téměř 300.000 barelů denně více, než IEA dosud uváděla, a nejvíce za dvě desetiletí. Dodávky americké ropy se mohou příští rok snížit až o 400.000 barelů denně, loni naopak o rekordních 1,7 milionu barelů vzrostly.

Díky dalšímu růstu poptávky a poklesu těžby v nečlenských zemích OPEC bude trh potřebovat více ropy právě od členů kartelu. IEA odhaduje, že OPEC bude muset příští rok vytěžit zhruba 31,3 milionu barelů denně, o půl milionu více, než činil dosavadní odhad.

Newsletter