Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Ifo: Na německou ekonomiku brexit krátkodobě nedolehne

Dopad vítězství brexitu na ekonomiku Německa by v krátkodobém horizontu neměl být příčinou k obavám. Agentuře Reuters to dnes řekl ekonom německého institutu Ifo Klaus Wohlrabe. Prognózu růstu největší evropské ekonomiky na letošní rok není třeba měnit, dodal. Ifo očekává, že ekonomika Německa letos vykáže růst o 1,8 procenta a v příštím roce o 1,6 procenta.

Přehodnotit odhady na příští rok bude podle Wohlrabeho možné nejdříve za dva až tři měsíce, až politici učiní nová rozhodnutí.

Institut Ifo dnes rovněž uvedl, že podnikatelská nálada v Německu se v červnu zlepšila. Souhrnný index vzrostl na 108,7 bodu z květnové úrovně 107,8 bodu.

Ifo průzkum mezi německými podniky uskutečnil od 1. do 23. června. Většinu odpovědí obdržel v prvních dvou červnových týdnech. Šokující výsledek čtvrtečního referenda v Británii se tudíž do červnového indexu nepromítl, uvedl mluvčí institutu.

Newsletter