Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

IFR: Brexit by britským bankám mohl uvolnit ruce v určování odměn

Odchod Británie z Evropské unie by mohl zbavit tamní banky přísných unijních omezení pro výši odměn. Mohlo by to zvýšit jejich konkurenceschopnost v jiných finančních centrech, například v New Yorku. Právníci to sdělili týdeníku International Financing Review (IFR), ze kterého dnes citovala agentura Reuters.

Pravidla omezující velikost odměn bankéřů platí od roku 2014 pro banky působící v EU, ať mají ústředí kdekoli, stejně jako pro pobočky evropských bank v zahraničí. Odměny podle nich nesmí bez souhlasu akcionářů překročit výši základního platu. Akcionáři pak mohou odměny zvýšit maximálně na dvojnásobek platu.

Pravidla byla výsledkem kompromisu členských zemí EU. Nesouhlasila s nimi především Británie, v níž hraje bankovní sektor významnou ekonomickou úlohu. Britské banky tvrdily, že jsou kvůli tomuto omezení v nevýhodě v jiných zemích s mírnějšími regulemi pro stanovování odměn, především pak ve Spojených státech, kde banky takový strop nemají.

Roger Matthews z vedení právnické společnosti Dechert v Londýně uvedl, že až Británie osmadvacítku oficiálně opustí, mohla by si napsat vlastní pravidla. Pro britské banky „je velmi těžké nabízet ve stejném městě odměny srovnatelné s jejich americkými protějšky“, prohlásil.

Británie však zároveň čelí tlaku ze strany EU i vlastních občanů, aby nějakou formu omezení ponechala, napsal Reuters. Aby Spojené království nepřišlo o přístup na jednotný trh, bude zřejmě muset zachovávat zákony vůči finančnímu sektoru, které by zhruba odpovídaly těm v Evropě. A to by jakákoli změna pravidel pro omezení bonusů mohla ohrozit, uvedla mluvčí skupiny britského bankovního odvětví.

„Existuje nebezpečí, že pokud se od pravidel EU odchýlíme příliš rychle, nedokážeme si zajistit přístup na jednotný trh,“ uvedla nejmenovaná mluvčí.

Sarah Henchozová z právnické společnosti Allen & Overy v Londýně pak upozornila, že zmírnění pravidel by bylo v prudkém rozporu s opatřeními zavedenými vůči finančnímu sektoru po finanční krizi z roku 2008. Omezení velikosti bonusů totiž vznikla v reakci na rozhořčení politiků a veřejnosti nad chováním finančního sektoru.

Newsletter