Index Exportu Raiffeisenbank: Export přibržďuje

Obchodní výměna se zahraničím (v národní metodice) skončila v roce 2017 s přebytkem ve výši 152,6 miliard Kč. V porovnání s rokem 2016 se jedná o mírný pokles. Celoroční hodnota vývozu v národní metodice skončila těsně pod hranicí 3,5 biliónů korun.

Podle Indexu Exportu tempo růstu vývozu v prvním čtvrtletí 2018 zvolní. I začátek druhého čtvrtletí se ponese ve znamení zpomalování výkonnosti exportu. „Zatímco hospodářská expanze u našeho největšího obchodního partnera Německa se blíží k vrcholu, český průmysl naráží na nedostatečné výrobní kapacity. Největším problémem je nedostatek pracovníků, ale poslední měsíce také nedostatek materiálu. Výsledkem je hromadění nedodělků. Rovněž využití kapacit, které ještě zdaleka nedosahuje předkrizové úrovně, naznačuje, že některé produkční kapacity jsou zastaralé a vyžadují zásadní obnovu,“ vysvětluje Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank a.s. „Posilování koruny k hranici 25 korun za euro a níže, se kterým ne všichni exportéři počítali, se může v budoucnu ukázat také jako další brzda rychlejší expanze českého vývozu,“ doplňuje Horská.

„Pokud porovnám zveřejněná čísla exportu za rok 2017 a roční průměr hodnoty Indexu exportu, musím konstatovat, že nedostatek pracovních sil na trhu práce ČR zapříčinil výpadek exportu ve výši minimálně 110 mld. Kč,“ konstatuje Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.

 

Newsletter