Index exportu: S příchodem léta růst českého exportu zpomalí

S příchodem léta růst českého exportu zpomalí a tempo růstu vývozu klesne během prázdninových měsíců pod šest procent z necelých osmi procent ve druhém čtvrtletí. Vyplývá to z dnes zveřejněného Indexu exportu, který sestavuje Raiffeisenbank a Asociace exportérů.

Meziroční srovnání červencové hodnoty indexu vykazuje pokles proti předchozímu období, za kterým stojí především propad zakázek ze zahraničí. Ten může být podle místopředsedy Asociace exportérů Otty Daňka způsoben i nedostatkem pracovních sil. „Čeští exportéři jsou limitováni ve výrobních kapacitách. Mají problém se včasným plněním závazků vůči svým odběratelům, což se promítá do letního poklesu českého vývozu v blízké budoucnosti, ale může to mít až fatální dopady do následujícího roku,“ dodal Daněk.

„Očekávané zpomalení růstu vývozu jde především na vrub začínající sezóně letních dovolených. Nevymyká se tak běžnému sezónnímu vývoji,“ dodala hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Přestože ekonomika eurozóny podle ní jeví známky zpomalení, zemím, které jsou klíčové pro český export, se daří lépe díky tamní domácí poptávce. Kromě toho je na druhou polovinu prázdnin naplánováno ukončení odstávek v sektoru chemie.

Asociace také uvádí, že velkou neznámou pro český export je výsledek britského hlasování o vystoupení z Evropské unie. Ačkoliv britské „ano“ Brexitu by nepředstavovalo bezprostřední hrozbu pro český vývoz, nejistota nad budoucí podobou obchodních vztahů s EU a viditelné oslabení britské libry by český export do této země jistě poškodilo, uvádí asociace.

Index exportu si klade za cíl několik měsíců dopředu předpovídat vývoj českého exportu na základě statistických dat a dalších parametrů. Do indexu jsou zahrnuty mimo jiné německé průmyslové zakázky, kurz koruny k euru očištěný o inflaci v průmyslu, zakázky ze zahraničí a index nákupních manažerů eurozóny.

Newsletter