Index spotřebitelských cen v eurozóně v srpnu vzrostl o 0,1 % (revize z 0,2 %)

Meziroční míra inflace v eurozóně klesla v srpnu na 0,1 procenta z červencových 0,2 procenta. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat, který tak snížil svůj původní odhad z konce minulého měsíce. V celé Evropské unii meziroční inflace podle konečných čísel zpomalila na nulu. V červenci činila její míra 0,2 procenta.

Velký vliv na vývoj inflace měly v zemích platících eurem ceny energií, které v srpnu klesly o 7,1 procenta. Tedy ještě více, než byl červencový pokles o 5,6 procenta. Rostly naopak ceny potravin a služeb.

Eurostat původně odhadoval, že meziroční míra inflace v zemích eura zůstala minulý měsíc na stejné úrovni jako v červnu a v červenci, tedy 0,2 procenta.

Inflace v eurozóně je už od října 2013 pod hranicí jednoho procenta, kterou Evropská centrální banka (ECB) označuje za nebezpečnou zónu. Z deflace, tedy poklesu cen, se země platící eurem dostaly po půl roce letos v květnu.

ECB v zájmu návratu inflace k cílové úrovni těsně pod dvěma procenty loni snížila úrokové sazby na rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů.

Newsletter