Indexy S&P 500 a Nasdaq uzavřely na nových maximech

AKTUALIZOVÁNO – Americké akcie zahájily týden růstem a jejich indexy S&P 500 a Nasdaq Composite se během dne vyšplhaly na nová rekordní maxima. Energetické společnosti těžily z růstu cen ropy, za nímž stály vyhlídky na prodloužení dohody o omezení dodávek suroviny na trh. Rozsáhlý kybernetický útok, který po celém světě zasáhl továrny, nemocnice, obchody i školy, navíc podpořil akcie firem zaměřených na kybernetickou bezpečnost.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 0,41 procenta a obchodování uzavřel na 20.981,94 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,48 procenta na 2402,32 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,46 procenta na 6149,67 bodu.

Akcie největší veřejně obchodované ropné společnosti světa Exxon Mobil posílily o 0,3 procenta a akcie konkurenta Chevron si připsaly 0,8 procenta. Ceny ropy vystoupily na nejvyšší úrovně za více než tři týdny po zprávě o tom, že Saúdská Arábie a Rusko se shodují na potřebě prodloužit dohodu o omezení těžby až do března 2018.

Na obchodování na akciovém trhu neměl výraznější dopad nedělní test balistické rakety v Severní Koreji. Kybernetický útok, který od pátku zasáhl zřejmě až 300.000 počítačů ve 150 zemích, se pak pro investory stal spíše impulzem pro nákup akcií firem zaměřených na kybernetickou bezpečnost než zdrojem obav z kybernetických rizik pro širší podnikatelské aktivity.

Na devizových trzích nicméně americký dolar oslaboval, dolů jej táhly nepříznivé údaje o vývoji podnikatelské aktivity ve státu New York. Euro se vůči dolaru po zveřejnění těchto údajů vyšplhalo až na týdenní maximum 1,0989 USD. Kolem 22:00 SELČ jednotná evropská měna vykazovala nárůst zhruba o 0,4 procenta na 1,0980 USD.

Newsletter