Výprodejní tlaky se dolaru nepouští. Americká měna oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje nad 1,1870 EURUSD. Koruna profituje z větší ochoty riskovat, kterou na FX trzích pozorujeme. Pomáhá i nárůst domácích tržních sazeb. Kurz se posunul krátce pod 25,50 za euro.

Indická centrální banka snížila základní úrok nejníže za šest let

Indická centrální banka dnes snížila základní úrokovou sazbu na nejnižší úroveň za šest let. Je to její první krok od nástupu nového guvernéra Urdžita Patela, který nastoupil do čela instituce poté, co dosavadní guvernér Raghurám Rádžan odmítl kandidovat na další funkční období.

Základní repo sazba se snížila o čtvrt procentního bodu na 6,25 procenta a podle sdělení banky pro to hlasovalo všech šest členů měnového výboru. Banka tím pokračuje v cyklu uvolňování měnové politiky, který zahájila počátkem loňského roku. Dnešní snížení sazby čekala necelá polovina analytiků dotázaných agenturou Reuters.

Další snížení úroků bance umožnil pokles inflace, jejíž meziroční míra klesla v srpnu na pětiměsíční minimum pět procent a nachází se tak v cílovém rozpětí 2-6 procent. V příštích měsících se čeká další pokles inflace, protože vydatné monzunové deště výrazně snížily ceny potravin.

Indická ekonomika zvolnila ve druhém čtvrtletí růst na 7,1 procenta ze 7,9 procenta v předešlém kvartále. Zůstává však jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik světa.

Bývalý guvernér Rádžan v červnu překvapivě oznámil, že nebude usilovat o druhý mandát a vrátí se na akademickou půdu. Rádžan čelil kritice členů vládní strany kvůli dlouhému zachovávání vysokých úrokových sazeb a tvrdému postoji vůči inflaci. Někdejší hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu (MMF) po nástupu do čela centrální banky v září 2013 získal uznání za to, jak instituci vedl v době nejhorší měnové krize v zemi za více než 20 let.

Newsletter