Indická ekonomika nečekaně zpomalila růst na 7 %

Indie zpomalila ve druhém čtvrtletí meziroční růst na sedm procent. V předešlém kvartále rostla třetí největší asijská ekonomika o 7,5 procenta a za celý minulý fiskální rok, který skončil v březnu, se zotavila z útlumu předešlých dvou let. Vyplývá to z dnešních statistických údajů indické vlády.

Analytici oslovení agenturou Reuters čekali v průměru pouze nepatrné zvolnění růstu na 7,4 procenta. Ke zpomalení přispělo oslabení v sektoru služeb a zhoršený výkon státního sektoru.

Loni na jaře se začala Indie zotavovat z útlumu předešlých dvou let, kdy tempo jejího růstu kleslo pod pět procent. Za poslední fiskální rok do konce března zrychlila Indie růst na 7,3 procenta z tempa 6,9 procenta v předešlém roce a ve dvou čtvrtletích roku svým hospodářským výkonem předstihla oslabující Čínu.

Ve druhém kalendářním čtvrtletí byl výkon Indie stejný jako výkon Číny, jejíž hrubý domácí produkt (HDP) rostl v prvních dvou kvartálech roku shodně o sedm procent.

Údaje jsou podle analytiků varovným signálem pro vládu premiéra Naréndry Módího. Ta nastoupila loni v květnu, kdy slíbila, že dostane zemi z útlumu a pomocí reforem zvýší tempo růstu na dřívějších sedm až osm procent.

Zpráva také zřejmě posílí volání vlády po dalším uvolňování měnové politiky a výraznějším snižování úroků. Indická centrální banka v červnu letos již potřetí snížila hlavní úrokovou sazbu, v červenci však ponechala měnovou politiku beze změn.

Newsletter