Indický premiér otvíral v Afghánistánu staronovou přehradu

Indický premiér Naréndra Módí dnes navštívil Afghánistán, aby se zúčastnil dokončení vodní elektrárny na západě země. Projekt za téměř 300 milionů dolarů (asi 7,1 miliardy Kč) se stal symbolem indických investic ve středoasijské zemi.

Přehrada byla původně postavena v provincii Herát v roce 1976, ale byla za občanské války v 90. letech poškozena. Opět ji postavilo na 1500 indických a afghánských stavbařů.

„Je to symbol našeho přátelství. Bude hlásat naději, osvětlovat domovy, zavlažovat úrodná pole a přinese blahobyt lidem v oblasti,“ prohlásil Módí. Afghánistán je první zastávkou na cestě indického premiéra po pěti zemích.

Afghánský prezident Ašraf Ghaní usiluje o užší spolupráci s Indií mimo jiné s ohledem na zhoršování vztahů se sousedním Pákistánem, které je důsledkem pokračujících útoků povstalců a pohraničního napětí. Přehradu Ghaní označil za „další velký krok k prohloubení a rozšíření afghánsko-indických vztahů“.

Kábul přijetím indické pomoci kráčí po tenkém ledu, protože Pákistán je historicky obezřetný ohledně jakéhokoli indického vlivu v Afghánistánu, poznamenala agentura Reuters. Rozpory mezi Indií a Pákistánem již několikrát vyústily v ozbrojený konflikt.

Přehrada Salma je více než 100 metrů vysoká a 540 metrů široká. Má vyrábět 42 megawattů elektřiny a pomáhat zavlažovat 75.000 hektarů polí.

Indie do projektů na obnovu Afghánistánu vložila více než miliardu dolarů, čímž se stala jedním z největších dárců pomoci ve válkou poničené zemi. K hlavním indickým projektům patří nová budova parlamentu v Kábulu, elektrická vedení a silnice.

Newsletter