Americká inflace v dubnu meziročně vzrostla nad 4 %, v jádrovém vyjádření na 3 %. Nad konsensus vyšší čísla zesilují spekulaci o politice Fedu. Výnosy US bondů rostou, dolar sílí. Měny regionu na americká data reagovaly mírným oslabením, prvotní ztráty ale rychle zčásti smazaly.

Indonésie bude kvůli daním vyšetřovat firmu Google

Indonéský daňový úřad zahájí vyšetřování americké internetové společnosti Google, kterou podezírá, že nezaplatila daň z příjmů z reklamy. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Podezření podle daňového úřadu vyvolala skutečnost, že firma odmítla spolupracovat, když jí byl v dubnu zaslán dopis s požadavkem, zda úřady mohou přezkoumat její daňové záznamy.

„Odmítli kontrolu, a to je rozhodně známka kriminální aktivity,“ uvedl na tiskové konferenci jeden z představitelů daňového úřadu. Mluvčí indonéské divize společnosti Google nicméně tvrdí, že firma s vládou plně spolupracuje a platí „veškeré příslušné daně“.

Indonéská vláda o možnost přezkoumat daňové záznamy požádala rovněž místní pobočky amerických internetových firem Yahoo, Twitter a Facebook, které prý na rozdíl od Googlu s tímto požadavkem souhlasily.

Indonéská vláda se domnívá, že Google, Yahoo, Twitter a Facebook jí dluží daně spojené s výnosy z reklamy, které tyto firmy vytvářejí v Indonésii. Indonéská pobočka Googlu podle zástupce daňového úřadu zdanila jen zhruba čtyři procenta celkových tržeb, které v zemi vytvořila.

Indonéský daňový úřad dnes také oznámil, že provádí daňovou kontrolu u americké automobilky Ford Motor. Místní noviny totiž uvedly, že firma upravila své automobily Everest dovážené do Indonésie tak, aby si snížila daňovou sazbu. Mluvčí Fordu ale řekl, že automobilka striktně dodržuje veškeré indonéské předpisy.

Newsletter