Indonésie se v prosinci stane 13. členem kartelu OPEC

Indonésie se v prosinci opět stane plnoprávným členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Bude tak 13. členem kartelu, jehož produkci zvýší o téměř tři procenta. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Indonésie opustila kartel v roce 2009, neboť o rok dříve se stala čistým dovozcem ropy. Do té doby byla v téměř padesátileté historii kartelu jediným členem z Asie.

Indonésie bude čtvrtým nejmenším producentem v kartelu, za Libyí, Ekvádorem a Katarem. OPEC v prohlášení dodal, že členství Indonésie bude znovu aktivováno na příštím zasedání organizace, které se uskuteční 4. prosince.

OPEC se na celosvětové těžbě ropy podílí zhruba třetinou. Přijetím Indonésie se celková těžba kartelu podle červencových údajů zvýší o 2,6 procenta na téměř 33 milionů barelů denně. To je mnohem víc, než činí současný těžební cíl kartelu, který je 30 milionů barelů denně. Těžba kartelu od roku 2008, tedy za dobu, co kartel opustila Indonésie, nepřekročil 32 milionů barelů denně.

Podle údajů Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Indonésie v červenci těžila 840.000 barelů denně. Celý OPEC pak podle průzkumu agentury Reuters těžil 31,88 milionu barelů denně, což je pro současný dvanáctičlenný kartel rekord.

Podle stanov se členem OPEC může stát jakákoli země s výrazně čistým vývozem ropy, která má v podstatě obdobné zájmy jako ostatní členské země, pokud s jejím členstvím souhlasí více než tři čtvrtiny plnoprávných členů a všichni zakládající členové. Dlouho se spekulovalo, zda se Indonésie stane plnoprávným členem, protože země sice ropu stále vyváží, dováží ale rafinerské produkty, což z ní ve skutečnosti dělá čistého dovozce.

Newsletter