Americké i evropské výnosy klesají. U obou se projevily komentáře představitelů Fedu a ECB, přičemž ve druhém případě slovní intervence přichází už od minulého týdne. Aniž by euro výrazněji sílilo proti dolaru, měny regionu společně sílí. Koruna prolomila 26,15 za euro.

Inflace v Číně je na letošním maximu, ceny výrobců ale klesají

Míra inflace spotřebitelských cen v Číně zrychlila v červenci růst na 1,6 procenta po tempu 1,4 procenta v červnu. Dosáhla tak nejvyšší úrovně od začátku roku, ukázaly dnešní údaje čínského statistického úřadu. K nárůstu přispělo zejména zdražení vepřového. Naopak ceny výrobců jsou na téměř šestiletém minimu.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že spotřebitelské ceny v červenci porostou pomaleji a meziročně se zvýší pouze o 1,5 procenta. Data ukázala, že největší nárůst nastal u vepřového masa, kde se ceny kvůli prudkému propadu v zásobování zvýšily o více než 16 procent.

Spotřebitelská inflace však nadále zůstává hluboko pod oficiálním cílem, který je stanoven v blízkosti tří procent.

V propadu přitom pokračují ceny výrobců. V červenci klesly ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 5,4 procenta, což je téměř šestileté minimum. Navázaly tak na dlouhou řadu poklesů, za kterou stojí nadměrná výrobní kapacita v mnoha odvětvích.

Dnešní data podle analytiků naznačují, že druhá největší ekonomika světa nadále čelí tlaku na pokles cenové hladiny. Peking má podle nich pořád ještě prostor k další podpoře ekonomiky.

Čínská centrální banka od loňského listopadu čtyřikrát snížila základní úrokové sazby, aby se pokusila podpořit hospodářskou aktivitu. Podle části analytiků k tomu bude pravděpodobně muset přistoupit znovu.

 

Newsletter