Inflace v Číně klesla na minimum za půl roku

Meziroční inflace spotřebitelských cen v Číně v červenci klesla na půlroční minimum 1,8 procenta z červnové úrovně 1,9 procenta. Velkoobchodní ceny výrazně zmírnily deflaci a jejich meziroční pokles byl nejpomalejší za dva roky, vyplývá z dnešních údajů čínského statistického úřadu.

Růst spotřebitelských cen byl nejnižší od ledna a odpovídal očekáváním analytiků dotázaných agenturou Reuters. Míra inflace tak zůstává výrazně pod letošním vládním cílem tři procenta.

Ceny na úrovni výrobců klesly minulý měsíc o 1,7 procenta po červnovém poklesu o 2,6 procenta. Zmírnění deflace velkoobchodních cen snížilo tlak na centrální banku, která se snaží bránit deflačním trendům uvolňováním měnové politiky včetně snižování úrokových sazeb.

Analytici očekávají, že inflace výrobních cen letos poprvé za více než čtyři roky přejde do kladného pásma. Zatím to ale podle nich nepovede k oživení soukromých investic, jejichž růst se letos zpomalil na rekordně nízká tempa.

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla meziročně o 6,7 procenta, tedy stejně jako v prvních třech měsících roku. Hospodářský růst tak zůstal na nejnižší úrovni od počátku roku 2009.

Newsletter