Inflace v eurozóně i v celé EU zůstala v červenci beze změn

Meziroční míra inflace v eurozóně zůstala v červenci na 0,2 procenta. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil svůj první odhad z konce července. Inflace v červenci stagnovala i v celé Evropské unii, kde činila 0,1 procenta.

V zemích platících eurem měly na inflaci největší vliv restaurace a kavárny, tabák a ceny nájemného. Dolů ji naopak tlačily nižší ceny mléka, vajec a sýrů, pohonných hmot a topného oleje.

Záporná meziroční inflace přetrvala v 11 zemích EU. Zdaleka nejhlubší byla na Kypru, kde pokles cen činil 2,4 procenta. Naopak nejvyšší inflaci měly Malta (1,2 procenta), Rakousko (1,1 procenta) a Belgie (0,9). V České republice se spotřebitelské ceny meziročně zvýšily o 0,4 procenta.

Inflace v eurozóně je už od října 2013 pod hranicí jednoho procenta, kterou Evropská centrální banka (ECB) označuje za nebezpečnou zónu. ECB v zájmu návratu inflace k cílové úrovni těsně pod dvěma procenty loni snížila úrokové sazby na rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. Letos na jaře zahájila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky v podobě rozsáhlých nákupů státních dluhopisů.

Eurozóně se v květnu podařilo vymanit z deflace, tedy poklesu cen. Země eurozóny se do deflace propadly podruhé v historii eura loni v prosinci.

Newsletter