Inflace v Japonsku klesla na minimum za více než tři roky

Spotřebitelské ceny v Japonsku v červenci meziročně klesly pátý měsíc po sobě a deflace v zemi byla nejhlubší za více než tři roky. Dnešní statistické údaje potvrzují, že vládě a centrální bance se stále nedaří oživit inflaci a přiblížit ji cílové úrovni dvou procent.

Meziroční pokles takzvaných jádrových cen, které nezahrnují čerstvé potraviny, se prohloubil na 0,5 procenta z červnových 0,4 procenta. Ekonomové dotázaní agenturou Reuters odhadovali pokles na 0,4 procenta.

Červencový pokles táhly zejména ceny energií; slabší růst cen dovozů a hotelového ubytování ale podle analytiků naznačuje, že domácí spotřeba je nadále slabá. To nutí firmy odkládat zvyšování cen a prodlužuje deflační tendence.

Centrální banka se snaží inflaci už tři roky zvýšit extrémně uvolněnou měnovou politikou, která zahrnuje rozsáhlé nákupy vládních dluhopisů. Její snahu však nyní podkopává slabý hospodářský růst a vzestup kurzu jenu. Jen vůči dolaru letos zpevnil o 20 procent, což podkopává japonský vývoz a kapitálové investice.

Analytici očekávají, že japonská inflace se kolem přelomu roku zvedne, protože vyprchá vlivu poklesu cen energií. Kvůli slabé domácí spotřebě a silnému jenu ale bude jakýkoli růst cen stále velmi pomalý.

Newsletter