Inflace v USA vystoupila na 1,7 procenta, je nejvýše za dva roky

AKTUALIZOVÁNO – Míra inflace ve Spojených státech v listopadu meziročně vzrostla o 1,7 procenta, a dostala se tak nejvýše od října 2014. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,2 procenta. Tempo jejich růstu tak zpomalilo z říjnových 0,4 procenta.

Jak roční, tak meziměsíční inflace byla v souladu s odhady analytiků v anketě agentury Reuters.

Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií, meziměsíčně zrychlila na 0,2 procenta z 0,1 procenta v říjnu. Meziročně zůstala beze změny na 2,1 procenta.

V listopadu vzrostly o 2,7 procenta ceny pohonných hmot, ceny potravin zůstaly již pátý měsíc za sebou stejné. Nájmy se zvýšily o 0,3 procenta a o jedno procento se zvýšila cena pojištění motorových vozidel.

Americká centrální banka (Fed) ve středu zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 0,50 až 0,75 procenta. Ke zvýšení sáhla za posledních deset let teprve podruhé. Banka zároveň signalizovala rychlejší tempo zvyšování úroků v příštích letech. Šéfka Fedu Janet Yellenová uvedla, že zvýšení úroků dokládá důvěru centrální banky v americkou ekonomiku.

Inflace by se v USA mohla v příštích letech zvyšovat proti původním odhadům rychleji, pokud nově zvolený prezident Donald Trump prosadí své návrhy na zvýšení investic do infrastruktury a výdajů na obranu. Fiskální stimuly na pozadí plné zaměstnanosti by podle analytiků znamenaly mnohem rychlejší tempo zvyšování úrokových sazeb, než se nyní čeká.

Právě vyhlídka rychlejšího zvyšování úrokových sazeb spolu s vyšší inflací pomáhají americkým akciím k dalšímu růstu. Začátkem tohoto týdne se vyšplhaly na nová maxima a po středečním poklesu na začátku dnešního obchodování růst obnovily. Dow Jonesův index asi půl hodiny po zahájení přidával kolem 0,6 procenta a indexy S&P 500 a Nasdaq Composite měly zisky v podobném rozsahu.

Newsletter