Inflace v září 2017 byla v souladu s prognózou ČNB

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v září 2017 meziročně o 2,7 %. Inflace se tak nadále nachází v horní polovině tolerančního pásma dvouprocentního cíle ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní se spotřebitelské ceny v září meziročně zvýšily o 2,8 %.

Celková meziroční inflace byla v září zcela v souladu s prognózou ČNB. Z důvodu zvýšených světových cen ropy byly – meziročně rostoucí – ceny pohonných hmot v září nad prognózou ČNB, která předpovídala jejich lehký meziroční pokles. Naopak růst cen potravin v září – stejně jako v srpnu – poněkud zaostal za očekáváním ČNB. Jádrová inflace pak byla v září téměř v souladu s tím, co ČNB předpovídala. V jejím pozvolném nárůstu se přitom odráží zrychlený růst domácí ekonomiky a mezd. Také vývoj regulovaných cen a dopady změn nepřímých daní odpovídaly v září prognóze.

Zveřejněná data potvrzují vyznění stávající prognózy ČNB. Podle ní inflace setrvá v horní polovině tolerančního pásma cíle ČNB i ve zbytku letošního roku. Inflační tlaky v současnosti kulminují, když odrážejí zrychlující růst mezd i ekonomické aktivity. Tyto domácí fundamentální vlivy se přitom projevují zejména ve vývoji jádrové inflace.  V následujícím období růst domácích nákladů zvolní díky zvyšování dynamiky produktivity práce. Ta bude ve vzrůstající míře vyvažovat vliv zrychleného růstu mezd a ekonomické aktivity. Působení dovozních cen se navíc záhy změní na protiinflační. Tento vývoj bude odrážet utlumenou dynamiku zahraničních výrobních cen a posilující kurz koruny. Začátkem příštího roku se tak inflace sníží ke 2% cíli ČNB a na horizontu měnové politiky, tedy ve třetím a čtvrtém čtvrtletí příštího roku, se bude nacházet lehce pod cílem. Jádrová inflace se přitom bude pohybovat stabilně kolem dvou procent.

Newsletter