Oproti konsensu trhu horší výsledek amerického HDP za 2Q podpořil výprodejní tlaky na dolaru. Dolarový index klesl pod 92 bodů, proti euru se kurz posunul k 1,1880 EURUSD. Měny regionu drží zisky. Koruna se obchoduje nad hranicí 25,50 za euro.

Inflace výrobních cen v Číně poprvé po pěti letech vzrostla

Výrobní ceny v Číně v září překvapivě vzrostly, a zaznamenaly tak první nárůst za téměř pět let. Přispěly k tomu zejména dražší komodity. Čínský statistický úřad dnes oznámil, že index výrobních cen meziročně vzrostl o 0,1 procenta, zatímco analytici v anketě agentury Reuters očekávali pokles, a to o 0,3 procenta. Zpráva tak zmírňuje obavy z rostoucího zadlužení čínských podniků.

„Pokud bude oživení inflace trvalé, bude to dobrá zpráva pro Čínu a její schopnost zvládnout vysoké zadlužení firemního sektoru,“ uvedl ekonom Bill Adams ze společnosti PNC Financial Service Group. „Protože nízké úrokové sazby omezují náklady na správu dluhu a výrobní ceny se zvyšují, vyhlídky na tvorbu zisků v čínském průmyslu se zlepšují,“ dodal.

Výrobní ceny v Číně v září vykázaly první meziroční nárůst od ledna 2012, jejich dlouhodobý pokles měl negativní dopady na příjmy průmyslových podniků. V letošním prvním pololetí nestačily asi čtvrtině čínských firem jejich zisky k pokrytí nákladů na správu dluhu, ukázala analýza agentury Reuters.

Zadlužení čínských podniků nyní dosahuje zhruba 18 bilionů dolarů (přes 440 bilionů Kč), což odpovídá přibližně 169 procentům hrubého domácího produktu (HDP) Číny. Většinu těchto peněz přitom dluží státní podniky. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) nedávno varovala, že nadměrný růst úvěrů v Číně signalizuje rostoucí riziko vzniku bankovní krize v příštích třech letech.

Newsletter