Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Inflace zřejmě podle odhadů v dubnu zůstala na 0,3 procenta

Meziroční inflace v dubnu podle odhadů analytiků oslovených ČTK v průměru zůstala na březnových 0,3 procenta. Odhady se ovšem výrazně liší, když počítají s meziroční inflací od 0,2 procenta až do 0,6 procenta. Český statistický úřad zveřejní údaje o dubnové inflaci v úterý 10. května.

„I když ceny pohonných hmot se v dubnu již odrazily ode dna, tak jsou podle našeho odhadu stále meziročně o 14,5 procenta níže než před rokem. Ceny potravin také tlačí inflaci dolů,“ uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Ten počítá s poklesem meziroční inflace na 0,2 procenta.

Podle hlavního analytika Raiffeisenbank Michala Brožky, který očekává meziroční růst cen o 0,6 procenta, se k růstu cen pohonných hmot v dubnu přidal sezónní nárůst cen oděvů, zvýšení cen alkoholu a zvýšení cen některých potravin.

Hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda upozornil, že ceny pohonných hmot během dubna nadále rostly, podobně jako v březnu, avšak podobný vývoj se odehrával také loni. „To znamená, že efekt nynějšího zdražování se v meziročním pohledu vytrácí,“ uvedl.

Inflace je přitom podle analytika Home Credit Michala Kozuba dlouhodobě bolavým místem české ekonomiky, protože se jí nedaří dostat aspoň na dohled dvouprocentnímu inflačnímu cíli ČNB. „Na inflaci stále negativně působí cena ropy, která k inflaci nijak pozitivně nepřispívá. K tomu se celkově přidává zahraničí – jinými slovy, nízkou inflaci si dovážíme z ciziny,“ uvedl.

Nízká inflace tak podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka Česko jen tak neopustí. „Meziroční růst cen se bude i v nadcházejících měsících pohybovat jen těsně nad nulou a nad jedno procento zamíří pravděpodobně až v závěru letošního roku,“ uvedl.

Newsletter