Informátoři v kauze Luxleaks dostali podmíněné tresty

V kauze úniku kontroverzních daňových dohod Lucemburska s nadnárodními podniky dnes vyměřil soud dvěma obžalovaným informátorům podmíněné tresty odnětí svobody v délce devět a 12 měsíců. Informují o tom zahraniční média. Novinář, který o aféře takzvaných Luxleaks informoval, byl zproštěn obvinění.

Žalobu na tři Francouze podala poradenská společnost PricewaterhouseCoopers (PwC), která sporné dohody mezi lucemburskými úřady a zahraničními firmami zprostředkovávala a pro kterou informátoři původně pracovali.

Aféra kolem nadstandardních dohod v Lucembursku, díky nimž velké společnosti ušetřily miliardy eur na daních, se rozhořela v listopadu 2014. Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ) tehdy přišlo s výčtem stovek nadnárodních firem, které takto v minulosti postupovaly. Patřily mezi ně například Apple, Amazon, IKEA, Pepsi či Axa.

Lucemburské úřady trvají na tom, že dohody byly zcela legální. Pod tlakem politiků, kteří se zavázali bojovat proti daňovým únikům, ale začaly od podobných dohod ustupovat.

Kvůli skandálu se tehdy otřásly i evropské instituce, neboť předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker byl dlouhá léta lucemburským premiérem a nese za kontroverzní dohody politickou odpovědnost. Juncker ale nakonec ustál hlasování o vyslovení nedůvěry v Evropském parlamentu.

Newsletter