ING: Sazby ČNB zůstanou ve čtvrtek pravděpodobně bez změny

Ačkoli ještě před dvěma týdny trh spíše očekával, že únorové jednání ČNB přinese další zvýšení sazeb, nedávné komentáře představitelů centrální banky naznačují, že bankovní rada z titulu méně příznivých dat přicházejících ze zahraničí zvolí opatrnější přístup a s dalším růstem sazeb prozatím počká.

Zlom v očekávání trhu i analytiků přinesl rozhovor nového člena bankovní rady Tomáše Holuba. Ten připustil, že únorové zvýšení sazeb nemusí přijít a ČNB si může dát několik jednání s dalším růstem sazeb pauzu. Zatímco ve prospěch dalšího zvýšení sazeb vyznívá slabší koruna a nadále přehřáty trh práce, pro ponechání sazeb na stávající úrovni naopak hovoří méně příznivý výhled na globální ekonomiku a pokles ceny ropy. Nová prognóza ČNB tak přinese nejen slabší výhled na růst tuzemské ekonomiky v letošním a příštím roce, ale také nižší výhled na inflaci. Ta z původního očekávání listopadové prognózy pro letošní rok ve výši 2,6 % bude přehodnocena směrem k 2 %. Růst HDP pak bude také patrně přehodnocen dolů z 3,3 % pod 3%, stejně jako v nedávno zveřejněné prognóze ministerstva financí.

I přes uvedené změny se však bankovní rada debatě o možném růstu sazeb nevyhne. Přehodnocení inflace je totiž taženo výhradně nižšími cenami pohonných hmot, což je z pohledu centrální banky nabídkový faktor, na který by měnová politika reagovat neměla. Naopak ceny služeb v minulém roce rostly v průměru o 3 % a v letošním roce by měly dále zrychlovat z titulu přehřátého trhu práce a nadále solidní dynamiky mezd.

Signály přicházející ze zahraničí jsou však v tuto chvíli podstatně méně příznivé. Data z německé ekonomiky byla v závěru minulého roku nečekaně slabá a ačkoli částečně šlo o vliv jednorázových vlivů, nejistota ohledně dalšího vývoje v zahraničí zůstává nadále vysoká. Opatrnější komentáře ohledně dalšího možného utahování měnové politiky tak letos přicházejí jak z ECB, tak Fedu.

Ačkoli jsme tak dříve dávali zvýšení sazeb v únoru velkou šanci díky slabší koruně, méně příznivé vyhlídky na ekonomický vývoj v zahraničí a poslední náznaky z ČNB spíše naznačují, že většina členů bankovní rady bude preferovat s dalším růstem sazeb počkat. Únorové jednání ČNB tak nakonec nebude ani tolik o tuzemské ekonomice, ale spíše o vnímání rizik spojených s vývojem v zahraničí, který členy bankovní rady patrně přiměje být s dalším utahováním měnové politiky opatrnější.

Newsletter