Insolvenční správce OKD Lee Louda připravuje výzvu pro dlužníka

AKTUALIZOVÁNO – Insolvenční správce OKD Lee Louda připravuje výzvu pro dlužníka. Chystá se do Ostravy na jednání s vedením OKD i odbory a bude chtít jednat také s vládou. Louda to dnes řekl ČTK. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) dnes v Ostravě novinářům řekl, že s insolvenčním správcem bude jednat, jak jen to půjde, o mnoha věcech. Těžební společnost OKD na sebe podala minulý týden insolvenční návrh, protože dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje hodnoty ani sedmi miliard korun. Krajský soud v Ostravě vyhlásil úpadek společnosti v pondělí.

„Teď připravuji výzvu pro dlužníka na plnění součinnosti a zákonných potřeb, kde se potřebuju zorientovat v celé situaci. Pokusím se samozřejmě dostat co nejdříve do Ostravy, abych na místě jednal s managementem, případně odbory a tak dále. Dále bych chtěl jednat s dlužníkem o tom, jaké jsou aktuální akutní potřeby,“ řekl Louda.

Do Ostravy by se chtěl dostat ještě tento týden. Louda řekl, že z vlády jej zatím nikdo nekontaktoval, ale určitě s jejími zástupci bude chtít také jednat.

Společnost OKD podle něj dál může sama o některých věcech rozhodovat, ale zásadní věci by s insolvenčním správcem měla konzultovat. „Měli by dát o některých věcech vědět předem. Některé věci by neměli činit z vlastní podstaty, to znamená nějaké zužování majetkové podstaty, měnění její struktury nebo další významné kroky by neměli dělat už od začátku insolvenčního řízení,“ řekl insolvenční správce.

Ministr Mládek řekl, že jedním z problémů, o nichž chce s Loudou jednat, je odstupné pro propouštěné horníky. Podle zákona mají propouštění zaměstnanci nárok maximálně na tři platy na odchodnou, horníci si ale v kolektivní smlouvě vyjednali, že dostanou osm až 12 platů. Propuštění lidé se mohou o výplatu přihlásit na úřadu práce a mohou tam dostat i odstupné, ale jen to tříměsíční podle zákona. „V tuto chvíli není úplně zřejmé, jak se eventuálně vyřeší tento problém. Pracující očekávají, že dostanou osm až 12 platů, a v tuto chvíli jim to neumíme jednoduše zaplatit, i kdybychom chtěli. O tom samozřejmě budeme jednat,“ řekl ministr.

Firma se podle něj dostala do insolvence i proto, že se majitelům slíbené odstupné nechtělo vyplácet, protože jde poměrně o dost peněz. „Optimální řešení není, že se uměle udržuje zaměstnanost, ale řekněme, že tam dojde k nějakému přizpůsobení, část lidí odejde nějakým šetrným způsobem a další část OKD pokračuje minimálně do roku 2022,“ řekl Mládek.

V dolech OKD se dál těží uhlí. Společnost má zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích. OKD má existenční problémy kvůli klesajícím cenám uhlí, podle analytiků ale i kvůli vysokému zadlužení.

Insolvenční správce Lee Louda patří do úzké skupiny lidí se zvláštním povolením vést insolvence firem s obratem nad 100 milionů korun. Sedmačtyřicetiletý Louda, který vystudoval strojní inženýrství a insolvencím se věnuje řadu let, je také vedoucím Centra restrukturalizace a insolvence při Vysoké škole ekonomické v Praze. V minulosti pracoval pro Českou národní banku jako likvidátor investičních fondů. Například vedl také reorganizaci společnosti Kordárna, která byla odborným sdružení Turnaround Management Association vyhlášena nejlepší restrukturalizací velkého podniku v insolvenci v Evropě.

Insolvenční řízení může skončit reorganizací či konkurzem. Při konkurzu je zpeněžen veškerý majetek dlužníka a výtěžek si rozdělí věřitelé. V případě reorganizace, kterou navrhuje vedení OKD, společnost dál funguje podle reorganizačního plánu, který schvaluje věřitelský výbor i soud.

Newsletter