Zpřesněná data indexu PMI služeb eurozóny ukázala pokles pod 60 bodů. Euro proti dolaru oslabuje pod 1,1860 EURUSD. Vzhledem k absenci domácích dat by se kurz koruny měl vyvíjet dle zahraničního dění. Aktuálně se obchoduje pod 25,45 za euro.

Insolvenční správce už prodal přes polovinu majetku firmy VOKD

V konkurzu stavební společnosti VOKD, která je od roku 2014 v úpadku, už insolvenční správce Rudolf Vinš prodal přes polovinu jejího majetku. Firma, která mívala tisíc pracovníků a ještě na konci roku 2014 zaměstnávala 333 lidí, má nyní poslední tři zaměstnance. Napsala to dnešní MF Dnes.

„Nedá se říct, kdy konkurz skončí, dobu jeho trvání totiž ovlivňuje velké množství incidenčních sporů,“ řekl deníku Vinš. Jedním z táhnoucích se sporů je například pře s Českou spořitelnou o třicet milionů korun.

Majetek po VOKD tvořily hlavně pozemky či stavební stroje. „Přes polovinu movitého majetku už bylo prodáno, o dalším se jedná. Prodaly se například movité věci z poboček v Muglinově a v Karviné. U několika sporů o pozemky se čeká na rozhodnutí soudu,“ uvedl insolvenční správce. Poslední tři zaměstnanci podle něj mají na starost hlavně administrativu.

Firma VOKD byla svého času jednou z největších stavebních firem v Moravskoslezském kraji. Společnost je přímým nástupcem podniku Výstavba OKD, založeného v roce 1951, a patřila těžařské společnosti OKD. V roce 2006 ji koupil holding Geofin ostravského podnikatele Daneše Zátorského. Tomu patřilo více firem, které šly později do úpadku, například letecká společnost Job Air-Central Connect Airlines. Podíl měl i ve zkrachovalé záložně Unibon.

Insolvenční návrh na VOKD poprvé přišel soudu v lednu 2013. Dvakrát bylo insolvenční řízení zastaveno, ale po třetím návrhu z března 2014 šla firma do úpadku. Věřitelé původně souhlasili s její reorganizací, později ale sama firma podala návrh na přeměnu a soud rozhodl o přeměně reorganizace v konkurz.

Newsletter