Institut IW snížil odhad růstu Německa v příštím roce na 1,5 pct

Německý ekonomický institut IW snížil odhad růstu německé ekonomiky v příštím roce na 1,5 procenta z dosavadní předpovědi 1,75 procenta. Německý vývoz oslabí nejistota v globální ekonomice, uvedl dnes kolínský institut na základě pololetního průzkumu u německých firem.

Podíl firem, které očekávají příznivý vývoj exportu, klesl nyní na čtvrtinu, zatímco v jarním průzkumu vyjadřovala pozitivní očekávání třetina dotázaných podniků, uvedl IW. Institut se dotazoval 2362 společností v západních spolkových zemích a 561 firem na východě země.

Ke zpomalení ekonomiky vedle slabého růstu globálního obchodu přispěje i to, že mnohé rozvíjející se ekonomiky v čele s Čínou svou ekonomickou politiku. Podle IW je zatím obtížné odhadnout vliv letošního masového přijímání migrantů do Německa.

Německá vláda v polovině října snížila svůj odhad růstu domácí ekonomiky pro tento rok na 1,7 procenta z dubnové prognózy 1,8 procenta. Zhoršení zdůvodnila ekonomickým zpomalováním Číny a dalších rozvíjejících se ekonomik. Pro příští rok Berlín nechal svůj odhad růstu beze změn na 1,8 procenta.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá řada českých podniků. Loni stoupla o 1,6 procenta, nejrychleji za tři roky.

Newsletter