Interpol bude v Praze diskutovat o terorismu či ochraně hranic

V Praze dnes začne třídenní konference Interpolu, která se bude zabývat terorismem, ochranou hranic, počítačovou kriminalitou a spoluprací s policejními sbory. Jednání se zúčastní přes 200 delegátů, pozorovatelů a hostů z více než 50 zemí.

Na konferenci dorazí vrcholní představitelé Interpolu, policejní prezidenti několika zemí a zástupci silových ministerstev zúčastněných států. Hovořit budou o problémech v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži loni v listopadu a v Bruselu letos v březnu, ale i o možnosti rozvoje spolupráce členských států.

Interpol je mezivládní organizace zabezpečující spolupráci v kriminálně-policejní oblasti mezi smluvními státy. Sdružuje 190 členských států. Organizace byla založena v roce 1923 jako Mezinárodní úřad kriminální policie, název Mezinárodní organizace kriminální policie (Interpol) nese od roku 1956.

Československo patřilo k zakládajícím členům, v roce 1952 však vystoupilo. Jeho členství bylo obnoveno v roce 1990, po rozdělení Československa bylo Česko stejně jako Slovensko znovu přijato v říjnu 1993. Činnost Interpolu upravuje ústava z roku 1956, hlavním orgánem je valné shromáždění.

Newsletter