Investice do komerčních realit v Česku stouply o 73 procent

Investice do komerčních nemovitostí v Česku vzrostly v prvním pololetí meziročně o 73 procent na 1,17 miliardy eur (31,65 miliardy korun). Nejvíce peněz směřovalo do maloobchodu. Vyplývá to ze studie realitní poradenské společnosti Colliers International. Meziroční nárůst činil 214 procent.

Investicím přál hlavně začátek roku, později se objem snížil. Ve druhém čtvrtletí se zobchodovaly nemovitosti za 431 milionů eur (11,66 miliardy korun), zatímco v prvním čtvrtletí šlo o obchody za 760 milionů eur (20,56 miliardy korun).

Největším obchodem byla koupě nákupního centra Palladium v centru Prahy společností Union Investment. Druhá největší transakce se také týkala pražského obchodního centra, kdy Atrium European Real Estate (AERE) převzal 75procentní podíl společnosti Unibail-Rodamco v Arkádách Pankrác na Praze 4.

Aktivita realitních investorů by měla podle studie pokračovat. „Stále předpokládáme, že rok 2015 bude v České republice rekordním rokem z hlediska objemu investic, současný zájem investorů totiž nevykazuje žádné známky oslabení. Podobného trendu jsme svědky v celé Evropě, protože tento býčí trh láká velké toky kapitálu do nemovitostních investic,“ uvedl výkonný ředitel Colliers International Česká republika Omar Sattar.

Výnosy kancelářských nemovitostí by podle Colliers International měly do konce roku prolomit šestiprocentní hranici. Výnosnost regionálních obchodních center by měla být lehce pod šestiprocentní hranicí a u prémiových nákupních tříd v Praze by měly být poprvé pod pětiprocentní hranicí.

Podle realitní poradenské společnosti JLL se v Česku v prvním pololetí do komerčních nemovitostí investovalo 1,2 miliardy eur (32,48 miliardy korun), DTZ uvedla 1,22 miliardy eur (33,74 miliardy korun) a podle Professionals to bylo 1,25 miliardy eur (33,77 miliardy korun). Tyto firmy své statistiky zveřejnily už dříve. JLL český trh zařadila na první místo v regionu.

Newsletter