Investice do společenského dopadu? Tilia Impact Ventures to dokáže

V České republice vznikl první fond, který se zaměřuje na investice se silným společenským dopadem – Tilia Impact Ventures. Cílem fondu je podporovat začínající podniky zaměřené na řešení široké škály společenských problémů, a to včetně oblasti ochrany životního prostředí, inkluze znevýhodněných osob a skupin, transparentnosti ve společnosti a kvality vzdělávání. Za fondem stojí zkušení investoři i známí filantropové.

Výnos i posílení společenského dopadu může jít ruku v ruce

V zahraničí vidíme sílící orientaci na dopadové investice i úspěšné příklady fondů zaměřených na společenský dopad. Podle průzkumu Evropské venture filantropické asociace (EVPA) investovali v roce 2017 její členové (mezi které se řadí 32 social impact investičních fondů) do splatných finančních nástrojů celkem 545 milionů eur. Tilia Impact Ventures je nejen první social impact fond v České republice, ale také jeden z prvních fondů v celém regionu střední a východní Evropy.

“Chceme spojit zkušenosti  investorů z oblasti startupů, venture kapitálu a private equity se sociálním sektorem. Cílem je nabídnout začínajícím podnikům velmi flexibilní financování i nefinanční pomoc na šíření společenského dopadu, na základě udržitelného obchodního modelu. Tilia je takzvaný “impact first” fond, který dává větší důraz na společenský dopad než na finanční návratnost. Jsem si jistá, že tento koncept přitáhne do budoucna více investorů v České republice,” vysvětluje svou motivaci založit Tilia Impact Ventures Silke Horáková, spolumajitelka Albatros Media a zakladatelka dvou již existujících nadací.

 “Podle toho, jak se vyvíjí trendy v anglosaském světě, se zdá, že je jen otázkou času, kdy se dopad stane spolu s výnosem a rizikem třetím standardním kritériem pro každé investiční i byznysové rozhodování. Rádi bychom na pilotním fondu Tilia Impact Ventures ukázali, že to je možné i v Česku, a zároveň si osahali úskalí, která toto dopadové kritérium prakticky přináší. Tím doufám přispějeme k rozšíření debaty o tom, jak bude vypadat budoucnost investování a podnikání obecně, ” dodává spoluzakladatel fondu Petr Vítek, který je zároveň spoluzakladatel co-workingové sítě Impact Hub.

Zatím jde o pilotní projekt, velikost fondu začíná na 43 mil. Kč. V následujících 12 měsících by mohla celková velikost fondu narůst na 60 mil. Kč.

Fond podpořili zkušení investoři i známí filantropové

Členy investiční komise fondu jsou vysoce respektovaní investoři Brian Wardrop (Managing Partner ARX Equity Partners), Emília Mamajová (partnerka Espira Investments), Ondřej Bartoš (partner Credo Ventures) a Jan Barta (Pale Fire Capital). Fond podporuje kombinace významných nadací (Nadace České spořitelny a Nadace Karla Janečka) a soukromých investorů (kromě zakladatelů fondu i již zmiňovaní Jan Barta, Brian Wardrop a Emília Mamajová, spolu s Liborem Winklerem, Martinem Vohánkou, Robertem Tůmou, Matějem Turkem a dalšími), kteří spolu s týmem Tilie chtějí v České republice podpořit investování s orientací na společensky dopad. Na postavení fondu se podíleli i renomovaní právníci ze Squire Patton Boggs.

“Cílem impact investování je financování firem a organizací, jejichž primárním cílem je společenský dopad a které v zájmu udržitelnosti, růstu a nezávislosti staví na obchodním modelu. Impact investice samozřejmě nejsou univerzálním řešení financování společensky prospěšných aktivit, ale pro určitý typ organizací, je to daleko efektivnější cesta než granty. A proto jsme u toho, věříme, že množství impakt investovatelných subjektů stejně jako investorů poroste,” potvrzuje Ondřej Zapletal, ředitel Nadace České spořitelny, která představuje hlavního investora fondu.

Finanční nástroje na míru i nefinanční podpora

Tilia Impact Ventures nabízí podnikům jak finanční podporu (formou na míru přizpůsobených nástrojů od flexibilního úvěru po investice do vlastního kapitálu), tak i nefinanční pomoc formou strategických konzultací, či konzultací s odborníky a pro bono partnery, dle specifických potřeb daného podniku. Kombinace finanční a nefinanční podpory má za cíl investovaným podnikům pomoci k udržitelnému růstu, a zároveň akcelerovat jejich společenskou misi a zesílit tak dopad jejich aktivit. Tilia tak propojuje investory se zájmem o společenský dopad, podnikatele se společenským přesahem a odborníky, kteří mohou těmto podnikatelům pomoci jak v businessu, tak v míře společenského dopadu.

Fond je plánován na 9 let a má za cíl podpořit celkem 8 – 10 podniků. Více informací naleznete přímo na webu fondu www.tiliaimpactventures.cz.

Newsletter