Investice do videoreklamy rostou v ČR o desítky procent ročně

Objem peněz investovaných do on-line videoreklamy se každý rok zvyšuje až o desítky procent. U sledování videa podle vlastního výběru (Video on Demand) videoreklama tvoří polovinu příjmů poskytovatelů videoobsahu. Zbytek pochází z jednorázových poplatků, předplatného nebo product placementu. Vyplývá to ze studie, kterou vypracovaly České Radiokomunikace (ČRa) s agenturou Nielsen Admosphere.

Pro většinu společností je videoobsah především prostředkem ke zvýšení návštěvnosti. Pouze pětina subjektů, které se studie zúčastnily, označuje příjmy, ať již z videoreklamy nebo zpoplatnění obsahu, jako zásadní. Videoobsah nezpoplatňuje 40 procent firem, což souvisí především s tím, že Češi nejsou ochotni za videoobsah platit.

„V Česku jsou nejúspěšnější ty služby, které nabízejí obsah zdarma – buď zcela (tzv. FreeVOD) nebo jako tzv. AVOD, tedy obsah zdarma za zhlédnutí reklamy. V západních zemích je velmi úspěšný model SVOD, tedy neomezená konzumace obsahu za měsíční poplatek,“ uvedl produktový manažer ČRa Jiří Tománek.

Studie dále ukázala, že 65 procent firem tvoří on-line videoobsah vlastními silami. Hlavními kritérii při výběru technologie jsou poměr cena a výkon, jednoduchost a flexibilita řešení.

Rostoucí oblibu streamovaného videa potvrzují i data NetMonitoru. Podle nich se například v srpnu na největších českých videoserverech uskutečnilo 130 milionů přehrání, meziročně o 11 procent více.

Autoři studie se dotazovali předních poskytovatelů videoobsahu mezi televizními a rozhlasovými stanicemi, mediálními domy a internetovými společnostmi.

Newsletter