Dolar zahajuje týden mírným růstem dolarového indexu a proti euru posunem zpět pod 1,1900 EURUSD. Koruna navazuje na páteční ztráty a oslabuje směrem k 26,10 za euro.

Investiční aukce rostla ve 3Q y/y o 123 %, i díky zájmu bank

Investiční aukce (iA), jejichž platforma je největší svého druhu v regionu střední Evropy, nadále rostou dvouciferným tempem. Více než dvojnásobný, meziroční kvartálni růst ve výši 123 % je dán především inovativností tohoto řešení na trhu. iA se zaměřuje na provozní financování malých a středních firem, které dodávají velkým bonitním společnostem, se splatností faktur 30 až 120 dnů. iA, jako jediná P2P platforma má licenci platební instituce od ČNB a integrovala digitální fakturaci ve formátu EDI využívanou především v e-Commerce a FMCG. Nyní na financování dodavatelských faktur spolupracuje s největší českou bankou, Českou spořitelnou, která poskytla finanční linku ve výši několika desítek milionů korun.

Platební instituce Investiční aukce spolupracuje s velkými, často nadnárodními společnostmi, kterým řeší požadavky dodavatelů na zkrácení splatnosti faktur. Platforma upevňuje pozici na trhu financování malých a středních podniků, které dodávají kvalitní produkty a služby do velkých firem a často je trápí požadovaná dlouhá splatnost faktur.

„Největší banka na českém trhu, Česká spořitelnu, a.s., otevřela linku ve výši několika desítek milionů korun pro financovávat faktur na naší platformě. Ukazuje se, že podobně jako například u Market Invoice v Anglii, je naše platforma zajímavá i pro instituciální investory a banky. Dále jsme dosáhli více než dvojnásobného meziročního, kvartálního růstu ve výši 123 %. Nejvíce rostoucími obory jsou FMCG a e-commerce. Dalšími zajímavými obory pro financování jsou služby zejména v oblasti IT a marketingu, které ostatní hráči na trhu neumí správně uchopit. V tomto roce zopakujeme 100% nárůst oproti loňsku a v příštím roce roce cílíme na profinancovaný objem faktur 1 mld. Kč. Připravujeme se na nové příležitosti, které přinese EU direktiva PSD2,” uvádí jednatel a spoluzakladatel Investičních aukcí  Adam Šoukal

„Aktuálně jsme v ČR jedinou P2P platformou s licencí platební instituce od ČNB a s implementovanou, plně digitalizovanou, elektronickou fakturací EDI, což snižuje rizikovost investice pro investory a eliminuje administrativní náročnost pro zájemce o financování. Spolupracujeme s řadou společností na financování jejich dodavatelů, kteří mají splanost 30 až 120 dnů v korunách či eurech. Naše řešení je zajímavé jak pro CFO velkých firem, tak i pro majitele malých a střednich firem. Od klientů nepožadujeme roční garance na financování a ani je nijak nepenalizujeme. Financujeme 75 % z nominální hodnoty faktury a vybranné faktury jsou navíc na naší platformě pojištěny. Díky konzervativnímu přístupu se nám daří dobře řídit rizika, což dokládá pouze 0,09% ztráty vkladu za 2016. V předchozích 3 letech jsme byli úplně bez defaultu. Od počátku jsme technologicky orientovanou společností generující zisk. Náš růst by nebyl možný bez důvěry více než 120 společností a 400 investorů,“ dodal Šoukal.

Newsletter