Investiční banky varují klienty před problémy kvůli referendu

Přední investiční banky varují své klienty před problémy při obchodování na finančních trzích, ke kterým by mohly vést výkyvy spojené s referendem o setrvání Británie v Evropské unii. Švýcarská banka UBS dnes například upozornila, že by v případě mimořádných výkyvů nemusela být schopna uskutečnit některé příkazy na své elektronické obchodní platformě.

Podobná varování svým klientům již dříve zaslaly také další banky, například nizozemská ING nebo francouzská Société Générale. „Je to důležitá událost, která se na finančních trzích zřejmě projeví zvýšenou cenovou kolísavostí či nižší likviditou,“ uvedla ve zprávě klientům britská banka HSBC. „Vzhledem k předchozím zkušenostem s událostmi s velkým dopadem na trh píšeme klientům, abychom upozornili na riziko výpadků ve službách,“ dodala.

Upozornění kvůli referendu zaslaly klientům i některé americké banky. Například Bank of America varovala před možnou prodlevou a dočasnými výpadky v obchodování.

Upozorňování klientů na možné dramatické pohyby na finančních trzích je nyní běžnější než v minulosti. Přispěly k tomu zejména velké výkyvy kurzu švýcarského franku v lednu loňského roku, které vedly ke konfliktům mezi bankami a klienty.

Pokud by obyvatelé Británie ve čtvrtečním referendu rozhodli o vystoupení své země z EU, mohlo by to podle některých bankéřů vést k největší kolísavosti finančních trhů v Londýně za několik desítek let. Výkyvy by se týkaly zejména měnových kurzů, ale také dluhopisů či akcií.

Newsletter