Evropské akcie rostou, futures amerických jsou v plusu. Rostou i evropské a americké výnosy. Dolar zpevnil zpět pod 1,1300 EURUSD. Procyklické měny i měny regionu jsou v zisku. Koruna se obchoduje pod 25,70 za euro.

Investiční firmy se soudí s portugalskou centrální bankou

Někteří z největších světových investičních správců zahájili právní kroky proti portugalské centrální bance. Chtějí tak dostat nazpátek své investice do portugalské banky Novo Banco, které na konci loňského roku po rozhodnutí centrální banky ztratily na hodnotě. Ukázaly to podle agentury Reuters soudní dokumenty.

Banka Novo Banco vznikla předloni při záchraně bankovní společnosti Banco Espírito Santo (BES). BES byla tehdy rozdělena na zdravou část, zvanou Novo Banco, a na špatnou banku soustřeďující problematická aktiva.

Na konci loňského roku byla pětice přednostních dluhopisů v hodnotě téměř dvě miliardy eur (54 miliard Kč) přesunuta z Novo Banco do špatné banky, což obratem vedlo k poklesu jejich hodnoty. Ta do poloviny ledna klesla v úhrnném vyjádření na pouhých 300 milionů eur. Přesun schválila portugalská centrální banka.

Krok tehdy otřásl kapitálovými trhy po celé Evropě. Evropská centrální banka a portugalská vláda se od rozhodnutí portugalské centrální banky distancovaly, napsal list Financial Times.

Skupina 14 správců aktiv, mezi nimiž jsou i významné investiční firmy BlackRock a Pimco, se kvůli tomu obrátila na správní soud v Lisabonu. Portugalská centrální banka podle ní postupovala nepatřičně. Drobní investoři, kteří drželi podobné dluhopisy banky, prý ztráty nezaznamenali. Skupina rovněž tvrdí, že centrální banka se dopustila diskriminace na základě národnosti.

Portugalská centrální banka se dnes k věci odmítla vyjádřit.

Společnost BlackRock je největším správcem aktiv na světě. Pimco patří k předním světovým dluhopisovým fondům, její mateřskou firmou je pojišťovna Allianz.

Newsletter