Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna krátce oslabila zpět nad 25,50 za euro, aby se poté vrátila zpět pod tuto hranici.

Iráčané se dostali na dva kilometry od Mosulu, dobyto je 90 obcí

Jedna z elitních jednotek irácké armády se dnes během bojů o Mosul přiblížila již na dva kilometry k městu. V rámci ofenzívy trvající devět dnů irácké a kurdské síly v oblasti dobyly na 90 vesnic a městeček. Podle agentury Reuters se jako předvoj před mohutnějšími oddíly do blízkosti Mosulu dostala protiteroristická jednotka, která podstoupila intenzivní americký výcvik. Za sebou má postup křesťanskými vesnicemi, z nichž pomáhala vytlačovat oddíly Islámského státu (IS).

Brzy se mají do útoku na Mosul zapojit další jednotky irácké armády, která pro ofenzívu připravila 30.000 vojáků. Ti se opírají o leteckou podporu USA a jejich spojenců. Mosul brání podle iráckých odhadů 5000 až 6000 bojovníků IS. Navzdory irácké převaze se neočekává, že by dobývání města proběhlo hladce, a to i vzhledem k vysokému počtu civilistů přítomných v tomto druhém největším iráckém městě. V Mosulu je asi 1,5 milionu lidí.

Nevládní humanitární organizace předpokládají, že v příštích dnech by mohlo z Mosulu uprchnout kolem 10.000 civilistů.

Newsletter