Dolar po včerejším poklesu amerických výnosů z titulu inflačního nepřekvapení oslabil. Dnes ráno tlaky na slabší americkou měnu pokračují. V rámci regionu z oslabení dolaru nejvíce profitovala koruna, která posílila k 25,90 za euro. Ohledně pokračujících zisků jsem opatrní. Rezistenci vidíme na úrovni 25,80 za euro.

Iráčané se dostali na dva kilometry od Mosulu, dobyto je 90 obcí

Jedna z elitních jednotek irácké armády se dnes během bojů o Mosul přiblížila již na dva kilometry k městu. V rámci ofenzívy trvající devět dnů irácké a kurdské síly v oblasti dobyly na 90 vesnic a městeček. Podle agentury Reuters se jako předvoj před mohutnějšími oddíly do blízkosti Mosulu dostala protiteroristická jednotka, která podstoupila intenzivní americký výcvik. Za sebou má postup křesťanskými vesnicemi, z nichž pomáhala vytlačovat oddíly Islámského státu (IS).

Brzy se mají do útoku na Mosul zapojit další jednotky irácké armády, která pro ofenzívu připravila 30.000 vojáků. Ti se opírají o leteckou podporu USA a jejich spojenců. Mosul brání podle iráckých odhadů 5000 až 6000 bojovníků IS. Navzdory irácké převaze se neočekává, že by dobývání města proběhlo hladce, a to i vzhledem k vysokému počtu civilistů přítomných v tomto druhém největším iráckém městě. V Mosulu je asi 1,5 milionu lidí.

Nevládní humanitární organizace předpokládají, že v příštích dnech by mohlo z Mosulu uprchnout kolem 10.000 civilistů.

Newsletter