Irácké síly získaly kontrolu nad polovinou území ovládaného IS

Irácké síly podporované koalicí v čele s Američany již získaly kontrolu nad polovinou území, které v zemi ovládali ozbrojenci z Islámského státu. Během své návštěvy Bagdádu to dnes uvedl náměstek amerického ministra zahraničí Antony Blinken.

Zástupce Johna Kerryho rovněž oznámil, že Washington poskytne Bagdádu pomoc v hodnotě 181 milionů dolarů (4,4 miliardy Kč) na řešení humanitární krize, se kterou se Irák potýká navzdory pokroku, kterého bylo dosaženo na bojišti. Podle OSN muselo kvůli násilnostem opustit své domovy již více než 3,3 milionu Iráčanů.

I přes několik velkých porážek v uplynulých měsících Islámský stát stále kontroluje Mosul, druhé největší irácké město. Irácká armáda doufá, že zahájí operaci na dobytí Mosulu ještě letos. Kvůli těmto bojům by podle odhadů mohl přijít o střechu nad hlavou další milion lidí. Mosul byl bydlištěm dvou milionů Iráčanů, než ho islamisté v roce 2014 bez boje ovládli.

Přípravy na ofenzivu komplikuje složitá vnitropolitická situace poznamenaná obviňováním z korupce. Koncem srpna parlament vyjádřil nedůvěru ministru obrany Chálidovi Ubajdímu, který byl obviněn ze špatného nakládání s penězi určenými na obranu. Ubajdí byl přitom hlavní postavou v boji proti Islámskému státu.

Newsletter