Dolarový index oslabil zpět pod 92 bodů. Euro po včerejším výprodeji po dosažení 1,2000 EURUSD nabírá další zisky. Koruna po pondělním oslabení drží hodnoty nad 26,20 za euro. Nad očekávání lepší revize HDP za 3Q neměla výraznější vliv.

Írán: OPEC nesníží těžební limit

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) na svém červnovém zasedání pravděpodobně nepřikročí ke snížení těžebního limitu, které by podpořilo ceny této strategicky důležité suroviny. Uvedl to íránský ministr ropného průmyslu Bížan Námdar Zangáne. 

„Snížení těžebního limitu OPEC vyžaduje shodu mezi všemi členy,“ upozornil ministr. „Za současných podmínek se zdá nepravděpodobné, že se těžební limit OPEC změní,“ dodal. 

Zangáne v dubnu uvedl, že OPEC by měl snížit limit minimálně o pět procent, tedy o zhruba 1,5 milionu barelů denně. Kartel bude o své těžební politice jednat 5. června ve Vídni, napsala agentura Reuters. 

Írán: OPEC v červnu nesníží těžbu

Světové ceny ropy ve druhé polovině loňského roku prudce klesly kvůli převisu nabídky nad poptávkou, který je důsledkem rozmachu těžby z břidlicových ložisek ve Spojených státech. 

Například cena severomořské ropy Brent se letos v lednu propadla až na 45,19 dolaru za barel, což byla nejnižší úroveň za téměř šest let. Loni v červnu přitom dosahovala až 115 dolarů za barel. V současnosti se barel Brentu prodává za zhruba 65 dolarů. 

Levná ropa způsobuje finanční problémy chudším členům OPEC, včetně Íránu, píše agentura Reuters. Na posledním zasedání OPEC v listopadu zůstal těžební limit beze změny 30 milionech barelů denně. Saúdská Arábie tehdy zablokovala snahy některých méně vlivných členů OPEC o jeho snížení, aby tak ochránila svůj podíl na trhu. 

Kam míří ceny ropy a proč je OPEC skoupý

Newsletter