Íránce Zadeha zatkla hned po propuštění na kauci policie

Íránec Shahram Abdullah Zadeh byl dnes v Brně propuštěn na kauci z vězení, ale záhy zatčen policií na základě mezinárodního zatykače. Ten na cizince vydal Írán, řekla ČTK mluvčí jihomoravské policie Petra Ladabylová. Podrobnosti k tomu ale neuvedla. Neví se tedy, co bylo důvodem Zadehova zadržení.

V ČR je stíhán pro rozsáhlé daňové úniky s celkovou škodou 2,5 miliardy korun. Hrozí mu až 13 let vězení. Proces v této kauze začne u brněnského krajského soudu v březnu.

Mluvčí původně uvedla, že na Zadeha byl vydán evropský zatykač. Později upřesnila, že jde o mezinárodní zatykač vydaný v íránském Teheránu. Advokát cizince Pavel Čapčuch by se měl k věci vyjádřit v nejbližších hodinách.

Podle obžaloby cizinec s 15 lidmi připravil ČR na daních při obchodech s pohonnými látkami o 2,5 miliardy korun. Úniky daní vznikly podle policie od března 2012 do června 2013 při dovozu 409 milionů litrů pohonných hmot z Německa a Slovinska.

„Podrobnosti k tomu zatím nevím,“ řekl ČTK k dnešnímu zadržení cizince mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Hynek Olma. Zatčení překvapilo také státního zástupce Aleše Sosíka, jenž se kauzou podvodů v ČR zabývá. „Je to pro mne nová informace,“ řekl ČTK.

Zadeh byl dnes propuštěn po složení kauce 150 milionů korun. Jde o jednu z nejvyšších kaucí v ČR. Jeho obhajoba původně nabízela za Íráncovo stíhání na svobodě kolem 80 milionů korun. Brněnský krajský soud jí pak stanovil na 100 milionů korun. Olomoucký vrchní soud toto rozhodnutí zrušil a nařídil brněnskému, aby se věcí zabýval znovu. Ten pak stanovil kauci na 150 milionů.

Novináři dnes několik hodin čekali před věznicí v Brně-Bohunicích na Zadehovo propuštění. Po 15:00 vyšel z věznice advokát Íránce Pavel Čapčuch s tím, že jeho klient byl již propuštěn. Vězeňská služba jej prý „z bezpečnostních důvodů“ odvezla do centra Brna a tam jej propustila. V tu chvíli ale již Zadeha zatýkala podle informací ČTK policie.

Podle kriminalistů dováželi obvinění v letech 2012 a 2013 stovky milionů litrů paliva ze Slovinska a Německa a šidili stát na daních pomocí falešných daňových přiznání. Do trestné činnosti se prý zapojilo nejméně 65 obchodních společností. Zadeh tvrdí, že je nevinný. Pouze prý půjčil známým peníze na podnikání a pak je chtěl zpět.

Proces měl začít u brněnského krajského soudu již loni v listopadu. Jednání již bylo svoláno opakovaně, ale zahájení vždy zabránily mimořádné okolnosti – nemoc obhájce některého z obviněných nebo pracovní vytíženost dalšího advokáta.

Newsletter