Íránští vůdci přednesli rozporné vize ekonomické orientace země

Dva nejvyšší íránští činitelé dnes v televizních poselstvích u příležitosti oslav perského nového roku (Nourúz) představili rozdílné ekonomické vize pro příští rok. Prezident Hasan Rúhání i duchovní a politický vůdce islámské revoluce a íránského lidu ajatolláh Alí Chameneí se shodli v tom, že ekonomika by měla být nejvyšší prioritou; zatímco ale Rúhání označil za klíčové pro hospodářský růst další rozvíjení spolupráce s cizími zeměmi, Chameneí zopakoval svou věrnost koncepci zaměřené na soběstačnost země.

Oba nejvlivnější íránští představitelé se ohlédli za minulým rokem, v němž se Írán dočkal zrušení mezinárodních sankcí po dosažení jaderné dohody se světovými mocnostmi.

Rúhání nyní usiluje i o vnitropolitický obrat a chce, aby toho, co bylo loni na zahraničněpolitické rovině dosaženo díky jaderné dohodě, bylo letos přeneseno i do vnitropolitické sféry.

„Jsem si jist, že za spolupráce a snažení uvnitř země a konstruktivní spolupráce se světem může naše ekonomika vzkvétat a rozvíjet se,“ citovala agentura Reuters z Rúháního poselství v první den perského roku 1395. Chameneí ale řekl, že by islámská republika měla učinit kroky k omezení své zranitelnosti vůči záměrům svých „nepřátel“, míněno USA a jejich spojenců.

Šestasedmdesátiletý duchovní, který je nejvyšší autoritou v Íránu, vytrvale varuje před umožněním vstupu jakéhokoliv západního vlivu do islámské republiky. Nedávno Chameneí prohlásil, že příliv západních obchodních delegací do Teheránu nepřinesl íránské ekonomice žádný prospěch. Rúhání, který loni prosadil jadernou dohodu, která byla korunována zrušením sankcí, řekl, že firmy ze všech zemí jsou na íránském trhu vítány, pokud si budou najímat íránské pracovníky a přinesou do země hospodářský rozvoj.

Mezinárodní společenství už nepohlíží na Írán jako na hrozbu, nýbrž jako na spolehlivého partnera a tento trend by měl pokračovat i v novém roce, řekl Rúhání. „Výhybky tímto směrem“ byly podle něj nastaveny při nedávných volbách do parlamentu a Shromáždění znalců.

V únorových parlamentních volbách získali Rúháního spojenci z tábora reformistů a umírněných většinu v zákonodárném sboru, zatímco konzervativci odmítající sbližování se Západem výrazně ztratili. Dalším velkým úspěchem bylo pro prezidenta i jeho zvolení do Shromáždění znalců, vlivného 88členného grémia, které volí a může také odvolat duchovního vůdce země. Celkem v něm teď mají reformisté a umírnění 59procentní většinu.

„I náš svátek Nourúz je začátkem nového a koncem starého,“ řekl Rúhání s odvoláním na volební výsledky. Ty by mu měly pomoci prosadit ekonomické reformy zaměřené na přilákání zahraničních investorů. Ajatolláh Chameneí a konzervativní klerikální sbor, ústavní Rada dohlížitelů, mají ale právo veta nad veškerou legislativou.

Newsletter