iRozhlas: Firma nabízí kryptoměnu platoncoin. ČNB před ní varuje

Na trhu kryptoměn se objevila nová virtuální měna s názvem platoncoin, odvozená od známého bitcoinu. Podle jejího zakladatele Daniela Tannera může mít celkovou hodnotu 11 miliard korun. Lidé podle něj budou mít zanedlouho možnost do ní investovat i s ní platit přes mobilní aplikaci třeba v síti restaurací. Uvedl to dnes server iRozhlas.cz.

Podle mluvčí ČNB Denisy Všetičkové z informací na webových stránkách Platon Finance skutečně není zjevné, jestli se v případě platoncoinů jedná o kryptoměnu, anebo jde o tzv. tokeny.

„Zmíněné webové stránky totiž neposkytují dostatečné informace. Toto rozdělení je důležité, protože v některých případech se na tokeny mohou vztahovat pravidla pro veřejné nabízení podle zákona o podnikání na kapitálovém trhu,“ upozornila mluvčí. Podle ní se tímto problémem, jak definovat kryptoměny, banka i další evropští regulátoři nyní intenzivně zabývají.

O reálnosti plánů Platon Finance stejně jako o hodnotě platoncoinu pochybuje expert na kryptoměnu Milan Půlkrábek z Paralelní Polis. Ta mimo jiné provozuje kavárnu, kde se platí výhradně bitcoiny a litecoiny. „Dneska existuje asi tisíc kryptoměn, ty pokusy o jejich rozšíření tady jsou. Jsou za nimi miliardové investice a žádné se nepodařilo ani se přiblížit úspěchu bitcoinu,“ popisuje realitu. Platoncoin podle něj není ani skutečná kryptoměna ale tzv. digitální asset, tedy software, odvozený od bitcoinu. „Něco takového může založit kdokoliv za několik minut,“ upozorňuje.

Newsletter