Irská centrální banka zhoršila výhled domácí ekonomiky

Irská centrální banka dnes snížila odhady růstu domácí ekonomiky pro letošní i příští rok. Poukázala při tom na nejistotu vyvolanou červnovým referendem, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie, tedy pro takzvaný brexit.

Banka nyní předpokládá, že irská ekonomika v letošním roce stoupne o 4,9 procenta. Před třemi měsíci přitom letošní růst odhadovala na 5,1 procenta. Odhad tempa hospodářského růstu v příštím roce snížila na 3,6 procenta z dříve předpokládaných 4,2 procenta.

„V krátkém období i v dlouhodobějším horizontu by měl být hospodářský dopad brexitu na Irsko negativní a výrazný,“ uvedla centrální banka. Varovala rovněž, že negativní hospodářské dopady brexitu by mohly zesílit, pokud Británie opustí EU za špatných podmínek.

Británie je nejbližším sousedem a významným obchodním partnerem Irska. Podle centrální banky bude rozsah a forma hospodářských důsledků brexitu záviset na tom, jaký dopad budou mít dohody ohledně odchodu Británie z EU na volný pohyb zboží, napsala agentura Reuters.

Newsletter