Irská vláda uvolňuje otěže rozpočtu, je spokojena s růstem ekonomiky

Irská vláda příští rok uvolní do ekonomiky dalších 1,5 miliardy eur (36 miliard Kč), které získá díky silnému růstu hospodářství. Rozpočet předpokládá snižování daní z osobních příjmů, zvýšení příspěvků na děti a rušení řady škrtů z doby dluhové krize. Oznámil to dnes v parlamentu irský ministr financí Michael Noonan.

Dublin může uvolnit rozpočtovou politiku díky expanzi ekonomiky, jejíž výkon má letos vzrůst o více než šest procent. I přes snížení daní a zvýšení výdajů bude vláda schopna pohodlně udržet rozpočtový deficit pod unijní hranicí tři procenta hrubého domácího produktu.

Irská vláda ukončila úspornou rozpočtovou politiku už loni, když se Irsko vymanilo z tříletého záchranného programu. Rozpočtové příjmy vysoko překračují plán a vláda tyto přebytky před volbami rozpouští už nyní ve zvýšených výdajích. Volby se budou konat v příštím roce.

Noonan odmítl, že by rozpočtové výdaje zvyšoval nadměrně a nezodpovědně. „Jsou to rozumné kroky, které podpoří ekonomické oživení a přinesou prospěch každé rodině,“ řekl ministr podle agentury Reuters.

Vláda má oznámit termín parlamentních voleb v únoru nebo v březnu a doufá, že voliči už začnou pociťovat snížení daní, růst mezd ve veřejném sektoru a zvýšení minimální mzdy. Noonan dal najevo, že vláda chce i po volbách pokračovat v politice, která zajistila zemi třetí rok nejrychlejšího ekonomického růstu v Evropě.

Newsletter