Irsko vyšetřuje předávání osobních dat přes Facebook

Irský úřad pro ochranu údajů má vyšetřovat předávání osobních údajů sociální sítí Facebook do Spojených států. Nařídila mu to dnes irská justice. Stalo se tak dva týdny po přelomovém verdiktu evropského soudu v Lucemburku, který zrušil dohodu umožňující volné předávání dat mezi EU a Spojenými státy.

Rozhodnutí evropského soudu i dnešní nařízení irské justice je výsledkem žaloby, kterou na Facebook podal rakouský student práv Max Schrems. Provozovatel největší sociální sítě na světě podle něj nerespektuje soukromý život uživatelů. Uchovává údajně i ta osobní data, o jejichž vymazání uživatelé požádali, a rovněž údaje o lidech, kteří se k sociální síti nikdy nepřipojili. Tvrdil rovněž, že v USA není dostatečná ochrana před sledováním ze strany orgánů státní moci.

V Irsku se nachází evropská centrála Facebooku. Irská komisařka pro ochranu údajů Helen Dixonová irskému vysokému soudnímu dvoru sdělila, že hodlá provést rychlé vyšetřování.

Její úřad před dvěma lety záležitost vyšetřovat odmítl. Argumentoval tím, že věc je mimo jeho kompetence, a poukazoval na to, že evropské úřady považují úroveň ochrany soukromých dat garantovanou Spojenými státy za dostatečnou. Irský vrchní soud, u něhož kauza Schrems-Facebook nakonec skončila, se obrátil na unijní soud, aby ve věci zaujal stanovisko.

Soudní dvůr Evropské unie před dvěma týdny označil rozhodnutí Evropské komise, podle kterého USA zajišťují odpovídající úroveň ochrany osobních údajů předávaných do USA z Evropy, za neplatné. Posoudit a rozhodnout, zda předání osobních dat odpovídá pravidlům na jejich ochranu, mohou podle něj jednotlivé státy unie.

Facebook agentuře AFP sdělil, že firma není a nikdy nebyla součástí programu, který by americkým úřadům umožňoval přístup k jejím serverům.

Newsletter