Is fintech already kicking everyone’s ass?

Večer posledního únorového úterý patřil v Creative Docku třem osobnostem české fintech a insurtech scény. Michal Šmída (Twisto), David Pavliska (Revolut) a Jindřich Lenz (Mutumutu) během rozhovorů řekli více než stovce posluchačů, jak fintech a insurtech mění průmysl.

Dvouhodinové panelové diskuze v company builderu Creative Dock s názvem Is fintech already kicking everyone’s ass? se tentokrát zúčastnili představitelé tří startupů. Během večera hosté museli zodpovědět i jednu z klíčových otázek českého fintechu, a to zda by se u nás tradiční banky a pojišťovny měly obávat startupové konkurence. Mezi posluchači, kterých se na pražském Smíchově sešla více než stovka, se objevili nejen novináři a lidé, kteří se této problematice věnují, ale i lídři společností, kterých se téma týká.

David Pavliska z Revolutu, Michal Šmída z Twista a Jindřich Lenz z Mutumutu se vyjádřili k potenciálním rizikům, legislativním překážkám a budoucím trendům. Podělili se také o nejcennější zkušenosti, které je při budování úspěšných startupů potkaly, a zmínili se i o situacích, které pro ně nebyly jednoduché – o největších přešlapech i úskalích.

Startupy chtějí vybočovat, ne konkurovat

„Cesta, po které kráčíme, není snadná, čím dál tím víc lidí si ale uvědomuje, jak důležité životní pojištění je. Stejně tak si uvědomují, jak moc s Mutumutu vybočujeme z řady, i co se počtu výluk z pojištění týká. Tak je to i u řady jiných startupů. Chtějí se lišit, pomáhat lidem a zjednodušovat jim život,“ řekl Jindřich Lenz.

Fakt, že startupy nechtějí a ani nemohou konkurovat tradičním bankám a pojišťovnám zmínili všichni tři mluvčí. „Co do klientů jsou startupová čísla v porovnání s bankami a pojišťovnami malá. Velkým faktorem je i čas. Zatímco fintech je na světě pár let, banky tady stojí už 100 let. A právě čas buduje důvěru. I když jsou startupy blízko klientům, tradičním velkým institucím věří masa lidí. Proto je fintechové a insurtechové startupy jen tak nenahradí, rozhodně ne za našeho života. Startupy jsou tlak a doplněk, ale nejsou náhražka,“ okomentoval stav Michal Šmída z Twista.

Hosté v závěru panelové diskuze zmínili i velikost českého trhu. „České startupy samy sebe v některých věcech přeceňují. Myslíme si, že někdo v širším světě bude hledět na náš názor, ale česká kotlina není určující. Můžeme myšlence ze zahraničí dodat lokální šmrnc, ale když se v tak malé zemi, jako je Česko, usazujete jako startup moc dlouho, jen těžko přelezete hranice. Berlín nebo Londýn jsou díky velikosti trhu a také díky jinému přístupu mnohem lepším sídlem než Praha,“ shrnul český trh David Pavliska.

David Pavliska, Revolut
Country Manager Revolutu pro Českou republiku. Vystudoval práva. Pracoval v týmu kalifornského startupu Chute, po návratu do Česka působil v Home Creditu, kde se podílel na vzniku online platební metody – Kupnajisto. Následně působil ve Fincentru jako projektový manažer. Během pobytu na Erasmu v Nizozemsku se poprvé setkal s Revolutem.
Michal Šmída, Twisto
CEO startupu Twisto. Vystudoval ekonomiku a finance, na střední školu chodil v USA. Působil v Rusku a jeho první prací byla pozice investičního bankéře v Londýně. Český Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 let.
Jindřich Lenz, Mutumutu
Spoluzakladatel a CEO startupu Mutumutu. V minulosti se věnoval finančnímu poradenství i oblasti pojištění. Spolupracoval na produktovém vývoji v České pojišťovně, po 5 letech v korporaci odešel do startupové sféry.

Newsletter