IS prý má vybavení na vystavování syrských pasů

Organizace Islámský stát je prý schopna vystavovat padělané syrské pasy s využitím originálních formulářů. S odvoláním na tajné služby o tom informovala stanice CNN. IS si údajně obstaral vybavení, jaké používají syrské úřady, má k dispozici tiskárny a také nevyplněné pasy.

Zdroje CNN také tvrdí, že IS má přístup do vládních budov v Sýrii, kde jsou uloženy biografické údaje a databáze otisků prstů syrských občanů, což zvyšuje riziko ukradení totožnosti.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby k tomu řekl, že vláda si je vědoma toho, že teroristé mohou mít k dispozici falešné pasy. „Získali jsme informace, že teroristé mohou falšovat doklady. Samozřejmě to bereme vážně,“ řekl Kirby.

Ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování James Comey řekl v Kongresu, že fakt, že teroristé jsou schopni si zajistit podvržený pas, vyvolává obavy v každém směru.

IS ovládá části Sýrie a Iráku a do boje proti němu jsou zapojeny desítky zemí. Panují obavy, že jeho lidé se mohou dostat mezi uprchlíky, kteří směřují už několik měsíců do Evropy. Americký imigrační úřad potvrdil zprávu stanice ABC, podle níž je možné, že někdo už na falešný pas přicestoval do USA.

Newsletter