IS prý přišel při náletech v Iráku a v Sýrii o 800 milionů dolarů

Při náletech koaličních letadel v Sýrii a Iráku byly zničeny skrýše, v nichž radikálové z organizace Islámský stát (IS) ukrývali až 800 milionů dolarů (19 miliard korun) v hotovosti. V Bagdádu to oznámil americký generál Peter Gersten. Tato finanční ztráta se podle něj podílí na odlivu bojovníků z IS.

Americká letadla se podle generála opakovaně zaměřovala na skrýše peněz. Až 90 procent dezercí bojovníků IS padá údajně na vrub finančních ztrát, kvůli nimž také slábne zájem nováčků o vstup do IS.

Americké ministerstvo financí v roce 2014, kdy IS vtrhl na sever Iráku, považovalo tuto skupinu za „nejlépe financovanou teroristickou organizaci“.

Gersten je zástupcem velitele operací a tajných akcí proti IS. USA a jejich spojenci podnikají nálety na IS v Iráku a Sýrii od roku 2014. Gersten řekl, že na skrýše peněz bylo zaměřeno asi 20 útoků. Ačkoli generál nevysvětlil, jak se o těchto místech americká armáda dověděla, řekl, že při náletu na jeden dům v Mosulu bylo podle odhadu zničeno 150 milionů dolarů.

Přesná výše jmění IS není známa. Hlavním zdrojem peněz je pro tuto organizaci prodej ropy, výběr daní a výkupné. Podle BBC skupina operovala s rozpočtem dvou miliard dolarů a loni předpověděla přebytek 250 milionů dolarů. Od té doby ale přišla o část území které do loňska kontrolovala, a při náletech byla zničena i ropná zařízení.

Americké tajné služby vědí o tom, že IS začíná mít finanční problémy, protože podle Gerstena už skupina začala prodávat automobily, aby získala hotovost. Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) v lednu oznámila, že IS začal na polovinu krátit žold svým bojovníkům, což zdůvodnil „výjimečnými okolnostmi, jimž čelí“.

„Jsme svědky hroucení jejich morálky, ztrácejí platební i bojovou schopnost, snaží se z organizace odejít,“ řekl Gersten k náladě mezi členy IS. Někteří dezertéři prý byli chyceni v ženských převlecích nebo se vydávali za uprchlíky. Počet nováčků ochotných připojit se k IS se snížil na 200 lidí měsíčně, přičemž před rokem se každý měsíc hlásilo 1500 až 2000 nových zájemců.

Bílý dům v únoru tvrdil, že počet bojovníků IS se snížil z loňských 31.500 na 25.000. Částečně k tomu zřejmě přispělo Turecko, které zpřísňuje ostrahu hranice se Sýrií.

Newsletter