Euro reaguje na komenty z ECB o možném snížení tempa nákupů aktiv v rámci pandemického programu už v červnu. Nehledě na komentář z ECB, ve zbytku dne vidíme rizika směrem k silnějšímu dolaru. Důvodem data za amerického trhu práce, u nichž trh čeká vytvoření cca 900 tis. pracovních míst. Překonání konsensu je rizikem vyšších US výnosů a silnějšího dolaru.

Islandská ekonomika je zpět na předkrizové úrovni

Islandská ekonomika loni zpomalila růst na 1,9 procenta z tempa 3,6 procenta v roce 2013. Její hrubý domácí produkt (HDP) ale poprvé překročil úroveň roku 2008, kdy severskou zemi zasáhla těžká finanční krize. 

HDP ve stálých cenách dosáhl loni 1,232 bilionu islandských korun (227 miliard Kč) ve srovnání s hodnotou 1,224 bilionu korun z roku 2008. V přepočtu na hlavu to představuje velmi solidní úroveň 52.400 dolarů (1,33 milionu Kč), uvedla agentura Reuters. Země se zhruba 325.000 obyvateli se v žebříčcích zemí světa podle HDP na hlavu pohybuje dlouhodobě v první dvacítce.     

Letos by měl Island svůj růst podstatně zrychlit. Centrální banka v únoru předpověděla zvýšení HDP o 4,2 procenta.     

Island se koncem roku 2008 propadl do krize v důsledku pádu všech svých hlavních bank, které se zadlužily neúměrnou expanzí v zahraničí. Kolaps bank srazil islandskou korunu a donutil vládu, aby se o pomoc obrátila na Mezinárodní měnový fond. V roce 2011 Island úspěšně dokončil záchranný program a vrátil se na dluhopisové trhy.

Newsletter