Evropské akcie rostou, futures amerických jsou v plusu. Rostou i evropské a americké výnosy. Dolar zpevnil zpět pod 1,1300 EURUSD. Procyklické měny i měny regionu jsou v zisku. Koruna se obchoduje pod 25,70 za euro.

Islandský premiér žádá rozpustit parlament, prezident chce jednat

Islandský premiér Davíd Gunnlaugsson dnes požádal prezidenta Ólafura Ragnara Grímssona o rozpuštění parlamentu. Premiérovi hrozí vyslovení nedůvěry kvůli kauze takzvaných Panamských dokumentů (Panama Papers), která se týká převodů peněz do daňových rájů. Po setkání s premiérem ale prezident oznámil, že nejprve svolá rozhovory s hlavními politickými stranami a teprve pak se rozhodne, zda vypíše nové volby. Informují o tom zahraniční agentury.

Už asi desetina ze zhruba 330.000 obyvatel Islandu podepsala petici, která vyzývá premiéra k rezignaci. Předseda středopravé vlády je jedním ze světových státníků, kteří jsou údajně zapleteni do skandálu s využíváním daňových rájů. V pondělí večer se na demonstraci v centru metropole Reykjavíku sešlo na 10.000 lidí. Gunnlaugsson v pondělí odstoupit odmítl.

Newsletter