Italové chtějí po EK prošetřit franšízový systém McDonald’s

Tři italské spotřebitelské organizace vyzvaly Evropskou komisi, aby prozkoumala franšízový systém amerického řetězce restaurací rychlého občerstvení McDonald‘s v Evropě. Firma podle nich zneužívá dominantního postavení na úkor jak franšízantů, tak spotřebitelů. Informovala o tom dnes agentura Reuters. EK již zkoumá daňové dohody firmy McDonald‘s s Lucemburskem.

Franšízing je pro McDonald‘s jako podnikatelský model velmi důležitý. Loni příjmy restaurací provozovaných formou franšízy po celém světě činily 9,27 miliardy USD, což byla téměř třetina celkového obratu. V Evropě firma provozuje formou franšízy zhruba 75 procent restaurací.

„Systém vytvořený firmou McDonald‘s vyvolává vážné obavy z porušení antimonopolních zákonů,“ uvedla v šestačtyřicetistránkové stížnosti skupina organizací Codacons, Movimento Difesa del Cittadino a Cittadinanzattiva.

Stížnost upozorňuje hlavně na dvacetileté kontrakty, které jsou dvakrát tak dlouhé než u jiných franšíz, dále na požadavek, aby si držitelé licence pronajímali od McDonald‘s budovy za sazby vyšší, než jsou tržní, a na podmínku, která jim brání k přechodu ke konkurenci. 

Newsletter