Evropské akcie rostou, futures amerických jsou v plusu. Rostou i evropské a americké výnosy. Dolar zpevnil zpět pod 1,1300 EURUSD. Procyklické měny i měny regionu jsou v zisku. Koruna se obchoduje pod 25,70 za euro.

Italská Eni chce investovat v Africe 20 miliard eur

Italská energetická společnost Eni plánuje v příštích čtyřech letech investovat v Africe zhruba 20 miliard eur (541 miliard Kč), převážně do ropy a plynu. To bude zhruba 60 procent celkových investic plánovaných na toto období. Prohlásil to dnes generální ředitel společnosti Claudio Descalzi.

Eni je nyní zapojena do projektů v 15 afrických zemích. Descalzi dodal, že firma chce také pomoci zvýšit a diverzifikovat energetické zdroje v regionu prostřednictvím investic do obnovitelných zdrojů energie.

V dlouhodobém výhledu chce firma více investovat do obrovských polí s plynem, které nalezla. Eni učinila velký objev plynu hlavně v Mozambiku a nedávno také v Egyptě. Za posledních sedm let učinila objevy s rezervami více než 12 miliard barelů, převážně v Africe.

Descalzi poznamenal, že navzdory tomu i přes bohatý energetický potenciál a stabilní ekonomický růst Afriky zůstává přístup k energii na kontinentu špatný. Situace v energetice Afriky se za posledních deset let nezměnila a zůstává neudržitelná. Hlavním zdrojem pro vaření je zde stále biomasa, upozornil Descalzi. Dodal, že Afrika potřebuje učinit kroky k uspokojení růstu energetické poptávky a zaměřit by se měla hlavně na čistější a obnovitelné zdroje energie.

Newsletter