Italské referendum nelze podle guvernéra ECB srovnávat s brexitem

Odmítnutí ústavních reforem v italském referendu nelze srovnávat s hlasováním o vystoupení Británie z Evropské unie. Řekl to dnes v Tokiu jeden z guvernérů Evropské centrální banky (ECB) François Villeroy de Galhau. Připustil ale, že výsledek nedělního italského referenda může být považován za zdroj nejistoty.

„Nelze to přirovnávat k britskému referendu. Italský národ byl vyzván, aby hlasoval o vnitřní ústavní záležitosti, ne o členství v EU,“ řekl Villeroy, který je také guvernérem francouzské banky.

„Svět a Evropa zejména v roce 2016 zaznamenaly období velkých nejistot spojených s bezpečností, hrozbou teroristických útoků, s brexitem a nedávno s vítězstvím Donalda Trumpa v USA. Italské referendum lze chápat jako další zdroj nejistoty, ale nelze ho srovnávat s britským referendem.“ prohlásil Villeroy.

Italský premiér Matteo Renzi ohlásil, že dnes podá demisi. Hodnota eura se po ohlášení výsledků propadla na dvacetiměsíční minimum a podle analytiků mohou Renziho rezignaci využít odpůrci integrace Evropské unie.

Villeroy, který hovořil na semináři v Japonsku, vyjádřil důvěru v odolnost eurozóny, čehož důkazem je podle něho ekonomický růst a posilování trhu práce.

ECB se sejde 8. prosince ve Frankfurtu a očekává se, že prodlouží program nákupu dluhopisů. Před konáním italského referenda bankovní zdroje sdělily agentuře Reuters, že je ECB připravena dočasně nákup italských vládních dluhopisů navýšit.

Renzi na noční tiskové konferenci řekl, že vládě oznámí svou rezignaci dnes odpoledne. Podle zatím neoficiálních výsledků voliči ústavní změny odmítli v poměru 60:40 procentům. Účelem navrhovaných reforem bylo zjednodušit politický systém, posílit Poslaneckou sněmovnu a omezit moc Senátu.

Newsletter